Od dnia 21 stycznia do 3 lutego 2013r. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczynają się ferie zimowe. Straż pożarna informuje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w związku z możliwością wystąpienia niektórych zagrożeń podczas wypoczynku dzieci, w czasie wolnym od zajęć.
 
Lodowiska

chcąc jeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie, gliniance lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ cienki, kruchy lód może się załamać pod twoim ciężarem. Co roku zimą odnotowuje się wiele utonięć właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania. Gdybyś był świadkiem takiego wypadku, natychmiast wezwij do pomocy osobę dorosłą. Jeżeli posiadasz telefon komórkowy dzwoń na numer alarmowy 998.

Łatwopalne substancje
 
niektóre substancje łatwo się zapalają, dlatego zaprószenie ognia w pobliżu ich składowania może spowodować pożar lub wybuch. Unikaj miejsc, gdzie leżą beczki, puszki i pojemniki niewiadomego pochodzenia, nie tylko ze względu na łatwopalne ale również trujące substancje, które mogą się w nich znajdować. Przede wszystkim nie baw się zapałkami. Oparzenia
 
są jednym z najczęstszych urazów wynikających z niewiedzy, nieuwagi, bądź lekceważenia podstawowych zasad postępowania. Pamiętaj, że nawet gorąca para wydobywająca się z czajnika może być niebezpieczna i dotkliwie poparzyć. W przypadku oparzenia, oparzone miejsce schłodź natychmiast strumieniem zimnej, bieżącej wody.
Mieszkanie
 
zabawa zapałkami, kuchenką lub piecykiem gazowym, uruchamianie urządzeń elektrycznych (kuchenka, żelazko) może spowodować pożar lub wybuch. W żadnym wypadku nie próbuj „majsterkować” przy sprzęcie podłączonym do gniazdka elektrycznego, a tym bardziej przy samym gniazdku. Umieść w widocznym miejscu i zapamiętaj numery telefonów alarmowych, które mogą przydać się w razie wypadku: 
997 – policja,
998 – straż pożarna,
999 – pogotowie ratunkowe,
112 – z telefonu komórkowego

Lekarstwa bardzo często mogą wyglądać jak kolorowe cukierki. Niewłaściwie stosowane mogą być bardzo niebezpieczne, czasami nawet mogą doprowadzić do śmierci. Gdy poczujesz się źle nigdy nie próbuj leczyć się sam-powiedz o tym komuś dorosłemu.

 Gdy powstanie pożar w domu lub na zimowisku:

zadzwoń do straży pożarnej pod numer - 998 lub 112 z telefonu komórkowego, staraj się zejść na piętro poniżej palącego się mieszkania lub wyjść na zewnątrz budynku. Pamiętaj !!! – dym unosi się do góry – nie wolno zjeżdżać windami, nie należy otwierać drzwi, przez które wydobywa się dym, gdyż dostarczenie większej ilości tlenu może spowodować szybki rozwój pożaru i płomienie mogą nas poparzyć. Jeżeli nie możesz opuścić mieszkania, nie otwieraj drzwi prowadzących na korytarz, uszczelnij je, wzywaj krzykiem pomocy, wykonuj polecenia strażaków. Nie gaś wodą urządzeń elektrycznych. Grozi to porażeniem prądem. Staraj się wyciągnąć z gniazdka przewód zasilający ( np.drewnianym kijem od szczotki). Powiadom sąsiadów.

  • nie wdychaj dymu- zasłoń usta mokrą tkaniną; jeżeli to możliwe, zmocz swoje ubranie lub owiń ciało mokrą grubą tkaniną z naturalnych materiałów (z lnu, wełny, bawełny itp.).
Gdy poczujesz gaz:
  • zawiadom jak najszybciej pogotowie gazowe,
  • powiadom sąsiadów,
  • nie włączaj światła ani żadnych urządzeń elektrycznych,
  • nie zapalaj zapałek czy zapalniczek,
  • otwórz szeroko okna,wyjdź na zewnątrz budynku.
Nigdy nie zbliżaj się do nieznajomych zwierząt.
 
 
!! Pamiętaj !!

Zima to pora roku kiedy bardzo łatwo o przemoczenie ubrania i wychłodzenie organizmu, należy jak najszybciej zdjąć mokre rzeczy, osuszyć ciało i szybko założyć suche ubranie, wskazanym jest napić się gorącej herbaty.

!! Pamiętaj !! 
Zawsze jeśli jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą. Powinieneś spokojnie i jak najdokładniej opisać to co i gdzie się wydarzyło. Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu.